Szkolenia i egzaminy

Zapraszamy do zapisania się na specjalistyczne szkolenia i egzaminy.

Zapisz się ON-LINE

Relacja z wycieczki do Bełchatowa i Katowic

̣

W dniach 18-19 kwietnia 2024 roku odbyła się wycieczka techniczna członków i sympatyków SEP Oddziału Bydgoskiego do Katowic. Program wycieczki obejmował przejazd na punkty widokowe Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” (Żłobnica/ Kleszczów) oraz zwiedzanie Kopalni Doświadczalnej „Barbara”.

 

W ramach wyjazdu odbyło się także spotykanie koleżeńskie z Prezesem oraz członkami Zarządu Oddziału Zagłębia Węglowego SEP. Spotkanie to pozwoliło na zacieśnienie kontaktów, bliższe zapoznanie się z działalnością Oddziału oraz na wymianę spostrzeżeń na temat naszego Stowarzyszenia.

 

Głównym punkiem wycieczki było zwiedzaniem Kopalni Doświadczalnej „Barbara”, prowadzonej przez Główny Instytut Górnictwa- Państwowy Instytut Badawczy. Zastępca Dyrektora Kopalni dr inż.  Robert Hildebrandt przybliżył nam historię i obszar działań GIG-PIB KD „Barbara”. Praca Instytutu skupia się obecnie na kilku problemach, m.in. metan jako źródło zagrożenia wybuchem i jego ograniczenie emisji do atmosfery, koncepcja budowy data center w wyrobiskach podziemnych KD „Barbara”, innowacyjny, wysokowydajny system zasilania maszyn i urządzeń, podnoszący poziom bezpieczeństwa pracy w podziemnych wyrobiskach górniczych, opracowanie technologii hydrootworowej wydobycia surowców za pomocą strugi wody pod wysokim ciśnieniem.

 

Najciekawszym punktem zwiedzania był pokaz wybuchu pyłu węglowego, poprzedzony wstępem teoretycznym na temat zagrożeń, jakie niesie taki wybuch w kopalniach. Następnie uczestnicy mieli okazję doświadczyć zjazdu dołowego i zwiedzić korytarze kopalniane.

 

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, w której zgromadzone są bardzo intersujące i unikatowe eksponaty, dokumenty i zdjęcia związane z wytwarzaniem, przesyłem energii elektrycznej obrazujące historię przemysłu energetycznego.

 

Wyjazd był bardzo udany, dopisała nam pogoda, a wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni. Bardzo serdecznie dziękujemy koledze Andrzejowi Lang za zaplanowanie i zorganizowanie tak ciekawej wycieczki.